Články - vzdělavatelé
článek ze zVěstníku Sokola Mnichov, č.1/2008
Autor příspěvku: Karel Pokorný (Kpokorny41@aol.com)
Vložil: Milan Sobota dne: 29.04.2008 00:10:44
... zrady zvon. Bylo to v osmatřicátém, když to pan Halas napsal v souvislosti s mnichovskou malou korekturou hranic Československé republiky, po které jsme hraničili s Velkoněmeckou říší někde u Mělníka. Měli jsme to tím pádem do Německa blíž, ale úplně odvázaní jsme z toho nebyli, mnozí z nás dokonce uvažovali, že kvůli tomu půjdou válčit. Jasná byla celá záležitost pro zhruba dvěstě tisíc jugoslávských dobrovolníků, kteří nám téměř okamžitě nabídli pomoc, zahrnující i eventuelní položení života. Proč to dělali není zcela jasné, ale bylo mezi nimi hodně sokolů a ti tenkrát ještě drželi dohromady. I po válce se ti „Jugoši“ chovali nestandartně, jako brigádníci u nás stavěli železnici a vůbec pomáhali obnovit zemi válkou mnohem méně zničenou, než byla ta jejich vlastní. Odměnili jsme se jim tím, že jsme s nimi posléze vyrazili dveře, nazvali je krvavými psy a měli od nich dlouhých dvacet let pokoj. Když se pak mnohým z nás v osmašedesátém nechtělo domů z dovolené, protože doma jezdily po Václaváku spřátelené tanky, tak nás tihle masochisti zase přijali s otevřenou náručí a riskujíce, že ty tanky přijedou i k nim, se za nás postavili a obdařili nás – opět nadstandartním – přístřeším a slovanskou pohostinností nám dodnes nepochopitelnou.
Na přelomu tisíciletí prožívala už značně okleštěná Jugoslávie další Mnichov, tentokrát vlastní. Protože se na rozdíl od nás nepodrobila, potrestaly ji mocnosti – kromě jiných i ty, co se tak proslavily v Mnichově - bombardováním, které náš tehdejší vtipálek na prezidentském stolci nazval bombardováním humanitárním (rodiče tříleté Milicy Rakičové, jejíž život jedna taková humanitární bomba ukončila, považovali ten fór asi za dost blbej). A protože se tak velké přesile opravdu těžko brání, tak „Jugoška“ nakonec přece jen povolila a udělala, co se od ní žádalo, m.j. se definitivně rozpadla, stalo se z ní Srbsko, které si zvolilo představitele vítězům nakloněné, a začalo „novou Evropu“ poslouchat. Bylo za to odměněno odebráním pětiny svého historického území, na kterém vítěz nechal vzniknout pseudostát v čele s albánskými mafiány, kteří museli ale oplátkou slíbit, že už v budoucnu nebudou Srby mordovat a taky přestanou vypalovat pravoslavné kostely.
Takže by ti Srbové naši podporu momentálně docela potřebovali a asi by se jim mělo nějak pomoct. Politici to asi neudělají, pan prezident sice vykládal něco o tom, že to Kosovo snad nemuselo být tak honem, ale vypadalo to proklatě na zadní vrátka, otevřitelná jakmile se vzpamatuje ze svého znovuzvolení. Tak snad alespoň stateční občané, a kdo z nich je k tomu povolanější než sokolové, naše tradice jde přece jen poměrně silně tím směem. Samozřejmě ne ČOS; oficielní časopis Sokol nemá pro taková témata žádnou rubriku, Světový svaz sokolstva také ne, ten se přece nemůže zastávat nějakých zoufalců, kteří snad ani neumí anglicky. Spíš bych myslel na opravdové sokoly, údajně ještě existují.
V Praze se ze shora uvedeného důvodu trochu demonstrovalo. Kdo při té příležitosti očekával záplavu sokolských praporů, kterými organizace disponuje v množství silně připomínajícím inflaci, ten se splet´. Nebyly tam. Ani ty prapory, ani ty ruce, které je měly držet. A ani jinak nic moc. Pár hlasů, volajících na poušti „Kosovo je Srbija“, zanikajících ve zvonění tramvají. Smutek. Vzpomínka na posletový Staromák v červenci 1948, na sokolskou zdravici prvnímu dělnickému prezidentovi: „Z republiky vymetem komunu i s Gottwaldem.“ Byla to tenkrát velká odvaha. Zřejmě naposled.
No nic, čo bolo bolo a je to vlastně dobře. Vždyť ty Srby nikdo ani pořádně nezná a moře už taky nemají. A navíc nám zabili Ferdinanda. Jen kdyby ty zvony nedělaly takovej kravál.