Upozornění
Nacházíte se momentálně v archivu stránek serveru www.sokol.cz. Uvedené informace byly platné pouze v době svého vzniku. Autoři nenesou žádnou odpovědnost za aktuálnost údajů.
Výbava na aerobik – OBUV
Martin Chlumský DiS.
Při každém sportu hraje nezastupitelnou roli správně zvolená výstroj a výzbroj. Nejinak je tomu i v aerobiku. Snad nejdůležitější výstrojí v aerobiku jsou správně zvolené BOTY. Na botách obecně se nevyplatí šetřit. Shrňme si proto ty nejdůležitější body na které bychom se měli zaměřit při výběru vhodné obuvi pro aerobik.
1) Dobře odpružená pata a špička
Při nedostatečně odpružené obuvi dochází k přenosu otřesů na celý pohybový systém, především na páteř a klouby. Následkem potom mohou být bolesti pohybového aparátu, především kolen a páteře. Řada firem dnes vyvíjí různé způsoby odpružení – přes vzduchové polštáře, různé pěny až po silikonové kuličky. Záleží jen na vás jaký systém si vyberete. Platí, že čím lepší odpružení, tím větší cena.
2) Zpevněný kotník
Zpevnění kotníků pomáhá předcházet jejich poraněním. Využijete ho především při hodinách STEP AE, ale samozřejmě je nutné i při klasickém AE. Někteří z nás nemají zrovna dobře zpevněné vazy v kotnících a jsou proto náchylnější k různým výronům a poškozením hlezna, dobře zpevněný kotník je pak nutností (což vám mohou jistě potvrdit i basketbalisté).
3) Správná velikost obuvi
Správná velikost obuvi zamezuje pohybu nohy uvnitř boty a tím i vzniku různých otlaků, puchýřů apod. Dobré je také mít silné ponožky, které dobře odvádí pot z obuvi (dnes je již na trhu dostatek materiálů ze kterých si můžete vybrat Levron, Moira,…). Bavlněné ponožky jsou dnes již přežitkem, jelikož nedostatečně plní funkce nejen v odvodu potu.
4) Ohebná špička, „zešikmení“ nad patou
Ohebná špička umožňuje lepší rozsah pohybu, zvláště při propínání špiček atd. „Zešikmení“ nad patou opět umožňuje lepší rozsah pohybu v rovně čelné, zvláště pak při flexi a extenzi nohy. (Jedna z věcí podle kterých poznáte boty na aerobik na první pohled)
5) Materiál, vložka do bot
Nejlepší jsou zatím stále boty celokožené, i když se již otevírá prostor pro moderní vzdušné a pot dobře odvádějící materiály. Vložka do bot je důležitou součástí každé boty. Měla by být pokud možno s protiplísňovou úpravou a alespoň minimálně ortopedicky tvarovaná tak, aby podporovala správné postavení nožní klenby apod. O možnostech použití vložky do bot je lepší se poradit s ortopedem či v prodejně s ortopedickými potřebami.
6) Cena
Cena je vždy důležitým faktorem při výběru bot, ale jak už jsme si řekli v případě bot na aerobik se nevyplatí šetřit. Vaše zdraví je nejdůležitější. Kvalitní boty se dnes dají pořídit již od cca 1.000,- Kč.
Závěrem
Výběr bot se může řídit ještě dalšími kritérii a záleží jen na vás čemu dáte přednost. Myslím si, že výše zmíněné body vám mohou pomoci se lépe orientovat v záplavě bot a vybrat si pro vás tu nejvhodnější. Dobré zkušenosti mám s botami od firem Reebok a Nike, ale výběr je široký a tak si myslím, že si každý může vybrat to, co se mu líbí. Přeji vám dobré oko a úsudek při výběru vašich nových bot na aerobik a dobré cvičení s nimi. Za jakékoliv náměty a rady budu vděčen.
Aerobiku ZDAR !!
PS: Pro muže
Pánové, sehnat boty na aerobik pro nás, kteří mají nohu větší jak č. 43(44) je velký problém, protože velké firmy (nejen v ČR) ještě nepřišli na to, že aerobik nemusí být jen pro ženy. Doporučuji vám po několikaletém hledání vhodných bot na aerobik buď vyjet do zahraničí a hledat větší boty na aerobik (já jsem je sehnal např. v Rakousku v Bregenzu – Hervis sport), nebo použít boty na basketball (např. Nike) či některé boty označené jako „Cross Training“.